ارکیده

وبلاگ گیاهشناسی/Botany

فوایدروغن های گیاهی

روغن ۷ گیاه:مخصوص روماتیسم.ارتروز.دردهای عضلانی.

روغن ۱۲گیاه:درمان شوره سروریزش وموخوره موی سر.

روغن زرده تخم مرغ:معالج سردرد.میگرن.تقویت ورویاندن موی سر.ابروومژه.کمردردودردقولنج.

روغن مار:تقویت موی سر.جلوگیری ازریزش مو.برطرف کننده موخوره وشوره سر.

روغن موم:درمان شکستگی استخوان ودردمفاصل.

روغن بادام تلخ:تقویت موی سر.ابرو.

روغن عنصل:تقویت پیازمو.رفع چربی مو.

روغن گل سرخ:رفع انسدادمویرگها.مسکن دردهای ضربدیدگی.

روغن پسته:رفع شکستگی ناخن وگوشتهای زائدکنارناخن.

روغن سیاه دانه:جلوگیری از سپیدی زودرس.سیاهی مو.

روغن بادام شیرین:تقویت پوست صورت.

روغن جوانه گندم:جهت تقویت پوست صورت ونرمی وشفافیت.رفع لک.تقویت موی سر.

روغن بابونه:تقویت پوست صورت ومووشفافیت موی سر.

روغن زنجبیل:ضددردروماتیسم.

روغن بنفشه:برطرف کننده خارش پوستی.سردرد.برونشیت.

روغن مرزنجوش:معالج میگرن وسردردهای عصبی.

روغن نخودخام:معالج کک ومک.معالج دردمفاصل.برطرف کننده تورم لثه.درددندان.

روغن رازیانه:ضدالتهاب.روشن کننده پوست صورت.

روغن سدر:ضدشوره.التهاب پوست سر.تقویت مو.

 

               ¤¤ بهترين تصاوير زيبا سازي،شکلکهاي ياهو،کد موزيک ¤¤                ¤¤ weblogtools.ir وبلاگ تولز ¤¤

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم دی ۱۳۸۸ساعت 12:15  توسط ارکیده  | 

ثعلبیان(ارکیده ها)

اطلاعات گیاهشناسی

بیشتر ارکیده‌ها سبزینه‌دار می‌باشند ولی تعدادی ساپروفیت و بدون برگ هستند. ساقه‌ها ممکن است دارای یک یا چند میان گره متورم و دارای یک یا چند برگ باشند. برگها دارای شبکه رگبرگی موازی می‌باشند. برگها از شکلهای مختلف کشیده ، بیضی و گرد برخوردارند و یک در میان بر روی ساقه قرار گرفته‌اند. همچنین برگها ضخیم و چرمی و یا نازک ، نرم و گاهی چین‌دار می‌باشند. گلها نیز بسیار مشخص بوده و قطر آنها از چند میلیمتر تا 45 سانتیمتر می‌رسد. رنگهای آنها متنوع و برخی دارای 2 یا 3 رنگ می‌باشند. برخی ارکیده‌ها اصلا عطر و بویی ندارند در حالی که برخی دیگر بسیار معطرند.

قسمت مورد استفاده گیاه

مهمترین قسمت مورد استفاده ثعلب پیاز آن است که بعد از خشک و پودر کردن برای بستنی سازی استفاده می شود. زیرا این گیاه دارای مواد نشاسته ای است.

همچنین به دلیل اینکه دارای ماده ای مغذی به نام باسورین است، برای تهیه آرد مورد استفاده قرار می گیرد. از آرد ثعلب در ترکیه نوشابه ای تهیه می شود به نام ثعلب (Salep) که این نوشیدنی بیش از حضور قهوه و چای در کشورهای دیگر مانند انگلستان و آلمان نیز مصرف می شود.

از آرد ثعلب دسرهایی نیز تهیه می شود، از جمله پودینگ ثعلب و بستنی ثعلب. منطقه قهرمان مرعش ترکیه از تولید کنندگان بزرگ آرد ثعلب است که این آرد با نام «ثعلب مرعش» معروف است.


ترکیبات شیمیایی گیاه

ثعلب دارای 50 درصد مواد لعابی مانند باسورین، ئیدرات کربن شبیه صمغ عربی و غیر محلول در آب، 27 درصد آمیدون تغییر شکل یافته، 5 درصد مواد پروتیدی، 5 درصد قند، املاح معدنی نظیر کلرو سدیم و فسفات کلسیم و همچنین مقدار جزئی از اسانسی است که بر اثر خشک شدن عضو گیاه به صورت کومارین تغییر شکل پیدا می کند.

محل رویش و پراکندگی طبیعی گیاه

ثعلب بیشتر در جنگلها و چمنزارهای مرطوب نواحی کوهستانی تا ارتفاع 2000 متری می روید. در منطقة وسیعی از اروپا و نواحی شمالی و غربی آسیا و همچنین شمال آفریقا پراکندگی دارد. در ایران در آذربایجان، دیلمان و نواحی مرطوب کوه گلوزا می روید.


خواص درمانی

جوشانده ثعلب اثر مفرح و نرم کننده دارد و در رفع سرماخوردگی، اخلاط خونی، رفع حالات تحریکی و التهابی سینه یا دستگاه هاضمه و همچنین رفع نفریت، ورم مثانه و اسهالهای ساده مفید واقع می شود.

از دم کردن 100- 50 گرم آن در یک لیتر آب نوعی ژله به دست می آید که برای موارد مذکور و ورم حاد روده می توان از آن استفاده کرد.

ثعلب را می توان برای استفاده با شیر یا جوشانده ها و کاکائو مخلوط نمود.

این گیاه برای کسانی که معدة حساس دارند و همچنین برای کودکان غذای مناسبی به حساب می آید.

گلهای این گیاه نوش خوبی برای زنبور عسل است و باله کردن و خورد کردن گل آن ماسک خوبی برای صورت تهیه می شود.

 

           بزرگترین گل ارکیده جهان در جاکارتا (اندونزی) . Photo: © خبرگزاری «نووستی» روسیه.

 

 

            بزرگترین گل ارکیده جهان در جاکارتا (اندونزی) . © خبرگزاری «نووستی» روسیه.

               

                                  بزرگترین گل ارکیده جهان در جاکارتا (اندونزی)

                      

             

                    ¤¤ بهترين تصاوير زيبا سازي،شکلکهاي ياهو،کد موزيک ¤¤                ¤¤ weblogtools.ir وبلاگ تولز ¤¤

 

             

+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ساعت 14:37  توسط ارکیده  | 

کدام قلب زیباتراست؟

روزی مردجوانی درمیان جمعیت دروسط شهرایستادومدعی شدکه صاحب زیباترین قلب درکل افرادان منطقه است.جمعیت زیادی دراطراف مردجوان حلقه زده بودندوهمگی کامل وبی عیب ونقص بودن قلب اوراتحسین می کردند.هیچ اثرزخم یالکه ای دران دیده نمی شد.پس همگی یک صدااعلام کردندکه قلب مردجوان زیباترین قلبی است که انان تابه حال دیده بودند.

مردجوان که به قلب خودمی نازیدوافتخارمی کرد باصدای بلندتری شروع به تعریف وتمجیدازقلب زیبای خودکرد.ناگهان پیرمردی ازمیان جمعیت جلوامدوگفت:ولی قلب تو به زیبایی قلب من نیست.

جمعیت ومردجوان به قلب پیرمرد خیره شدند.قلب پیرمردبانهایت توان می تپیدولی پراز زخم وپارگی شده بود.معلوم بودکه تکه هایی ازان کنده شده وبه جای انها تکه های دیگری به ان وصله زده شده اند.سرهم بندی وصله ها کاملا مشخص بودوعلاوه بران قسمت هایی ازقلب ناهمواروخالی به نظرمی رسید.درواقع حفره هاوسوراخ های بسیارعمیقی دران دیده می شد.

جمعیت که حیرت کرده بودندباخودفکرمی کردندکه چگونه پیرمردمی تواند مدعی داشتن زیباترین قلب باشد؟

مردجوان نگاهی به قلب پیرمرد انداخت وبادیدن وضعیت ان خنده کنان گفت:حتماشوخی ات گرفته است پیرمرد!فقط کافی است قلب خودت راباقلب من مقایسه کنی.قلب من کامل وبی نقص است درحالی که قلب توپرازسوراخ واثرزخم وکنده شدگی است.

پیرمردگفت:بله. قلب تودرظاهرزیباوبی عیب ونقص جلوه می کندولی من هرگزحاضرنیستم قلب خودم راباقلب تو عوض کنم.چون هراثرزخمی که درقلب من می بینی نشان دهنده ی فردی است که من عشق خودرابه او داده ام.من یک تکه ازقلبم رامی کنم وانرابه فردی هدیه می دهم که دوستش دارم ومعمولا ان فرد هم تکه ای ازقلب خودش رابه من می دهد که به اندازه جای خالی کنده شده ازقلبم است.من انراداخل تکه خالی قلبم قرار می دهم ولی چون این تکه ها یکسان نیستند همانطورکه می بینی ناهمواری هایی رادرقلبم به وجودمی اورندکه من ازداشتن شان به خودافتخارمی کنم چون مرابه یادعشقی می اندازندکه ردوبدل شده است. گاهی نیز تکه هایی ازقلبم رااهدا می کنم ولی طرف مقابل تکه ای ازقلب خودش رابه من نمی دهد.

این باعث به وجودامدن حفره ها وسوراخ های داخل قلبم می شودکه می بینی.اهدای عشق یک فرصت است باوجودانکه سوراخ هادردناک هستندوبرای همیشه خالی باقی می مانندولی مرابه یادعشقی می اندازندکه نسبت به فردی داشته ام وامیدوارم روزی انان تکه هایی ازقلبشان رابه من اهدا کنندکه سوراخ های قلبم رابپوشانم.حالامی بینی که زیبایی واقعی درچه چیزی نهفته است؟

مردجوان درسکوت ایستاده بودواشک روی گونه هایش جاری شده بود.اوبه سمت پیرمردرفت تکه ای ازقلب زیباوجوان وبی عیب ونقص خودراکندوبادستانی لرزان ان رابه پیرمردداد.

پیرمردتکه قلب اهدایی اوراپذیرفت.ان رادرسوراخی داخل قلبش قراردادویک تکه ازقلب زخم خورده وپیر خودراکندوان راداخل حفره ای قرارداد که درقلب مردجوان به وجودامده بود.تکه قلب پیرمردکاملا داخل حفره قلب مردجوان جاگرفت ولی ناهمواری ایی دران ایجادکرد.

مردجوان نگاهی به قلب خودانداخت.بااینکه دیگرمثل قلب بی عیب ونقص به نظرنمی رسیدولی زیباترازقبل شده بودچون عشق ازداخل قلب پیرمردبه قلب اوراه یافته وجاری شده بود.

 

            قلب

 

               ¤¤ بهترين تصاوير زيبا سازي،شکلکهاي ياهو،کد موزيک ¤¤                ¤¤ weblogtools.ir وبلاگ تولز ¤¤

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم دی ۱۳۸۸ساعت 13:21  توسط ارکیده  |